Menu

Lakeside College Luzira

1200;400;4d67a12f67d8056fd5913fa4905ae9437a03f5e81200;400;81d66d65b069f9605bd3ba84335e4710ba86a83b1200;400;b5ae368b0ab3b873590ca62a7c1bcd7054c329a71200;400;ad94ccc1228829668b5013fa6492e4a462b12c4e1200;400;e09d14e6602e27f9eb8965f4f70400783a694194

lakeside college staff

LIST OF TEACHERS AND SUBJECTS TAUGHT

NO

NAMES

GENDER

DEPARTMENT

(SUBJECTS  TAUGHT)

OTHER RESPONSIBILITY

1

ALOKET FLORENCE

F

HIST, C.R.E

H.O.D CRE, WELFARE

2

ARIDO JEAN JOSHUA

M

GEOG, ECONOMICS

TEACHER

3

ARIHO WALTER MPEKA

M

ENG/LITERATURE

PREP MASTER

4

ASEIMO EMMANUEL

M

BIOL, CHEM

TEACHER

5

OUMO KOKAS

M

BIOL, CHEM

TEACHER

6

BUKENYA BENARD

M

COM, ENTREPRENEURSHIP

H.O.D COMMERCE

7

KAIHURA VICENT

M

SWAHILI

H.O.D SWAHILI

8

KAMBANDA FREDRICK

M

PHYSICS, MATH

TEACHER

9

KULE MORRIS TIBIHWA

M

P.E

FEES MONITOR

10

KATUSIIME ALICE

F

ENG, LITERATURE

TEACHER

11

KAVUMA GEORGE WILLIAM

M

MATH, PHYSICS

TEACHER

12

KEENO SARAH

F

LUGANDA, C.R.E

H.O.D LUGANDA

13

KIBERU THADEUS

F

ART

TEACHER

14

KIBUUKA PATRICK

M

ART

H.O.D FINE ART

15

KIWALABYE ABSOLOM

M

CHEM, BIOLOGY

H.O.D BIOLOGY

16

KIWANUKA STEPHEN ALLAN

M

GEOG, HISTORY

H.O.D GEOG

17

KYEWANULA DANIEL

M

AGRICULTURE

STAFF REP. ON BOARD

18

LAMUNU IRENE OBOL

F

ENG, LIT

TEACHER

19

LUBEGA DAVID

M

PHY, MATH

TEACHER

20

LULE GEORGE

M

HIST, CRE

H.O.D HISTORY

  1.  

LUYIGA PAUL

M

TECHN.DRAWING

TEACHER

  1.  

MBOGO REVIOUS

M

CHEM, BIOLOGY

HOD CHEM

23

MUKASA ASUMAN

M

MATH, PHYSICS

TEACHER

24

MUKIIBI JAMES

M

C.R.E

FARM MANAGER

25

MULYAMBOLI MICHEAL

M

AGRICULTURE

H.O.D AGRICULTURE

26

MUNANURA ONESMUS C

M

GEOG

TEACHER

27

MUSHABE EDISON

M

MATH, ECONOMICS

AS. DIRECTOR OF STUDIES

28

MWENDYA EMMANUEL

M

TECHN.DRAWING

H.O.D TECHNICAL DRAWING

29

MWIRUMUBI JAMES

M

GEOG, CRE

TEACHER

30

NABAWANUKA JUDITH H

F

ECON, HIST

H.O.D ECONOMICS

31

NAGAWA DEBORAH KIZZA

F

ENG, LIT

H.O.D ENGLISH

32

NALUBEGA MARY

F

MATH, CHEM

TEACHER

33

NAMALWA ANNET

F

LUG, CRE

TEACHER

34

NAMPITA CHRISTINE

F

CRE, ICT

TEACHER

35

NANDUTU BEATRICE

F

ENT COM

H.O.D ENTREPRENEURSHIP

36

NANSEKO MILLY  LWEZA

F

GEOG, CRE

D.H.M ACADEMICS

37

NSIBUKA EDWARD

M

GEOG, ICT

H.O.D ICT

38

EBINE TONNY

M

BIOL, CHEM

TEACHER

39

OKIA SIMON

M

ENG, LIT

H.O.D LITERATURE

40

OROMA JAMES

M

PHY, MTC

ASSESSMENT OFFICER

41

RIKU JURUA ALBERT

M

PHY, MATH

H.O.D PHYSICS

42

SEMANDA DAVIS

M

HIST, CRE

D.H.M WELFARE

43

SENTUMBWE    FREDRICK

M

ENT, ECON

HEADTEACHER

44

SERWANGA LAWRENCE

M

BIOL, CHEM

TEACHER

45

TARYANGUZI JOHN

M

GEOG, CRE

TEACHER

 

SUPPORT STAFF

 

NAME

 

NAME

1

SRM GIRLS

11

DISPENSARY

 

MUNGURYEK VIOLET  - Chief

 

DR. IVULE IAN- Chief

 

KUSHABA TRONNELA – Casual

 

SEMPIJJA HARRIET - Nurse

2

SRM BOYS

 

BALIRINDA JOSEPHINE – Laboratory Assistant

 

KIRYOWA ISAAC - Chief

12

LIBRARY

3

CHAPLAINCY

 

SSEKIRANDA JACKIE - Chief

 

EV. SSALI MOSES

 

MAKAAYI ISAAC - Casual

 

SENDEGEYA PATRICK – Music Director

13

LABORATORY TECHNICIAN

4

ACCOUNTS

 

NAKUYA MARY

 

KASAATO JAMES BUKENYA - Bursar

 

 

 

NAKAWEESA LOY LUBINGA- Accountant

14

PROCUREMENT

 

NAKAWEESI LILLIAN – Data Assistant

 

LUKOMA AHMED

 

ALIDDEKI SILAS - cashier(Paying)

 

 

 

NALUGWA ALICE– cashier(Receiving)

15

COUNSELOR

5

SECRETARIAL

 

NABACWA MARIAM SEKYOBE

 

SSEWANYANA EDITH – Head

16

SECURITY

 

NAKIMERA NAUME

 

OCHAN JOLLY SAM

6

DRIVER

 

ONORIA MOSES - Head

 

MUGABI JULIUS

 

NABWAMI DORCUS

7

PLUMBER

 

OLUKA JOHN ROBERT

 

HIGENYI MOSES

 

 

8

STORES

17

CO-CURRICULAR

 

NANYONJO SARAH - head

 

KASAKYA EMMARODE

 

MUTEBI DAVID

 

 

9

CAFETERIA

 

 

 

SUNDAY WILLIAM

 

 

 

WOKORACH ANTHONY

 

 

 

BAGUMA RICHARD

 

 

 

BBOSA MOSES

 

 

 

NANFUKA ZAITUNI

 

 

 

LUBEGA ISMAIL

 

 

 

AMAHORO ALICE -  

 

 

 

SSEWANTE GEREVAZIO – Head

 

 

10

SANITARY

 

 

 

BIRUNGI FRED - Head

 

 

 

IGURU RAMATHAN

 

 

 

MASAWI SARAH

 

 

 

NANFUKA IMELDA